ШТА ЈЕ НАСИЉЕ?

Насиље се дефинише као сваки облик једанпут учињеног или поновљеног вербалног или невербалног понашања које има за последицустварно или потенцијално угрожавање здравља, развојa и достојанства ученика.

О насиљу говоримо када неко неког намерно повреди и учини да се осећа лоше, када неко повреди нечије тело или осећања.

Насиље у школи није:

• једнократни инцидент који се неће поновити

• пријатељска размирица или неспоразум;

• ненамерно наношење бола...

ШТА ПРЕДУЗЕТИ У СЛУЧАЈУ НАСИЉА?

Деца која трпе насиље често покушавају да то сакрију од других, јер се боје да ће их сматрати слабићима и кукавицама. Из страха да ће се ситуација само погоршати, сакривају да трпе насиље. Али, и поред страха, веома је важно да насиље не остане скривено.

Уколико ти чујеш да је неко дете у невољи, потражи помоћ. Ако си изложен/а насиљу, немој то чувати као тајну, чак и ако те је неко натерао да обећаш да нећеш ником рећи шта ти се дешава. Ове тајне се не смеју чувати. Управо нереаговање подстиче насилника, подстиче насиље.

У школи постоји  више особа којима можеш да се обратиш ако ти или неко кога знаш трпи насиље.

Прво треба да се обратиш одељењском старешини или дежурном наставнику. Ако они процене да је то неопходно, упутиће те педагогу или психологу школе. Уколико је потребно, у решавање случаја насиља укључиће се и Тим за заштиту ученика од насиља, злостављања и занемаривања.

ЧЛАНОВИ ШКОЛСКОГ ТИМА ЗА ЗАШТИТУ УЧЕНИКА ОД НАСИЉА, ЗАНЕМАРИВАЊА И ЗЛОСТАВЉАЊА СУ:

МИЛАН СРЕТИЋ – наставник историје/руководилац Тима

ВЕСНА МАРКОВИЋ – помоћник директора